מפקד אוכלוסין בעידן המודרני ולאור ההלכה


להשתתף או לא להשתתף, ומה באמת סוברת היהדות בדבר מפקד האוכלוסין שעורכת המדינה

מפקד האוכלוסין השביעי של מדינת ישראל יוצא לדרך בעוד כחודשיים וכבר בכותלי בית המדרש נשמעו טענות בעד ונגד השתתפות במפקד. ביקשנו לברר את הנושא בפגישה עם הרב אלירן זוהר, יו"ר המכון לחקר המצוות.

כתב המכון 13/02/2022

שנת תשפ"ב 2022 נפקדת מבין 14 השנים האחרונות וזוכה שנערך בה מפקד האוכלוסין השביעי בישראל. מאז שוב עם ישראל לארצו ערכה המדינה 6 מפקדים: מפקד האוכלוסין 1948 – המפקד הראשון; מפקד האוכלוסין והדיור 1961; מפקד האוכלוסין והדיור 1972; מפקד האוכלוסין והדיור 1983; מפקד האוכלוסין והדיור 1995; כאשר האחרון שבהם נערך בתשס"ח (2008). סוגיית השתתפות במפקד בו סופרים בני אדם עלתה עוד קודם הקמת ממשלה בשנת תרצ"ז (1937) כאשר נשאל הרשל"צ הרב בן ציון מאיר חי עזיאל האם מותר להשתתף בהצבעות של הסתדרות הפועלים כאשר סופרים כמה בעד וכמה נגד (מפקד אוכלוסין לאור ההלכה).

במפקדי האוכלוסין השונים שנערכו במדינה התעוררו הציבור לשאול מהי דעת התורה בזה, האם מותר להשתתף במפקד או לא. סיבת השאלה מבוססת על הנאמר בתורה בספר שמות שיש למנות את בני ישראל על ידי מחצית השקל ולא אותם עצמם. מזה הסיקו בין היתר חכמי התלמוד והבאים אחריהם שאין למנות את בני ישראל באופן ישיר אלא בעקיפין על ידי אמצעי אחר.

בין פוסקי ההלכה נכתבו דעות שונות והביטים שונים בסוגיה יש שאסרו כמו העדה החרדית בירושלים והרב חיים קנייבסקי. ויש שהתירו כמו ה'ציץ אליעזר', הרב אליעזר יהודה וולדינברג, שכתב בשנת 61 (תשכ"א) תשובה מקיפה על הנושא (חלק ז שאלה ג) ומעלה שלושים ושלש מסקנות. והרב מנחם כשר פרסם בתשל"ג בספר נועם ועוד פוסקים. בשביל זה צוות המכון עבד באינטנסיביות לאסוף את החומר המפוזר בספרות התורנית ולהביאו תחת קורת גג אחת, באתר המכון, בכדי שיהיה נגיש לציבור הרחב (מאגר המאמרים ערך מפקד אוכלוסין).

"מטרתנו היא להגיש לציבור את הנאמר והנכתב בנושא במשך השנים ובכך לחשוף את הציבור להיבטים שונים בסוגיה ולתת מענה לציבור רב המעוניין לברר את עמדת התורה אך לא פנוי לחפש בעצמו במקורות" אומר יו"ר המכון, הרב אלירן זוהר.

עוד מוסיף הרב אלירן, "בזמן זה שפרסמה הלמ"ס על דבר מפקד האוכלוסין השביעי שיצא לדרך באפריל החלו שאלות לחזור ולעלות על שולחנם של הרבנים האם מותר להשתתף במפקד או לא. בטוחני שברגע שיבחרו אנשים במדגם השאלה תהיה עוד יותר רלוונטית ומעשית וישאלו על כך ברשתות ובמדיה. לכן השתדלנו למהר ולאסוף לעת עתה כמה וכמה תשובות ופרסמנו אותם באתר על מנת שיוכלו לקבל מענה, ומענה רחב הכולל כמה היבטים לסוגיה.

בנוסף לכך, המכון בימים אלו ערך חוברת המציגה את עיקרי הדברים ומסקנות ברורות על השתתפות במפקד האוכלוסין הקרוב שיתחיל בחודש אפריל 2022. השתדלנו בחוברת להביא את הדברים העיקרים לסוגיה ובצורה תמציתית בשביל לא להלאות את הקורא".

החוברת נערכה מתוך מאמרו של הרב אלירן זוהר שנכתב בשנת תשס"ט (2009). מאמרו המלא של הרב אלירן מופיע גם כן באתר "מפקד אוכלוסין בעידן המודרני".

שתפו ברשתות החברתיות

יש לכם מה להוסיף בנושא? נשמח שתשלחו אלינו

בשר מתורבת ועידוד ייצורו ושיווקו

האם התורה בעד ייצור בשר מתורבת? מהם ההשלכות הכלכליות, בריאותיות, אתיות והלכתיות שיכולות לנבוע מפיתוח בשר מתורבת? קראו מאמר חדש מאת מכוננו

קרא עוד »
דילוג לתוכן